Engelli Çocuklara Anne Baba Olma Sanatı

Ali Rıza Soyaslan
Family & Relationship Body & Mind & Spirit Religion Literaty criticism Literaty collections Education Philosophy Story Business & Economy Self-help Psychology Art Social sciences

Rewiev
Readability
İyi
Reading time
~ 04:05
Words count
~ 29,677
Reader
3 person(s)
Added by

Free!

  Sign up now!   Preview

Türkiye’de 8,5 milyon engelli bulunmaktadır. Engelli cocuklara Anne Baba Olma SanatiEngellilere yönelik çok çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. Madalyonun arka planında engelli çocukları nasıl yetiştireceğinden bi haber, ne yapacağını bilmeyen anne babalar vardır. Ne yapacağını bilmemesinden ve toplumun dışlayıcı tutumlarından etkilenen anne babalar psikolojik mende olumsuz etkilenmektedirler. Ne zaman engelli çocuğu olan anne babalara yönelik danışmanlık ya da psikolojik destek faaliyetleri yapılırsa işte o zaman anne babalar zor olan engelli çocuk yetiştirme zorluğunu kolaya çevireceklerdir. Türkiye’de maalesef engelli çocuklu anne babalara yönelik ne bir kitap çalışması mevcuttur, ne de bilinçli faaliyet. Bu kitabı yazma gerekçeme gelirsek ben de engelli aileye sahip bir kardeşim. Annem, babam ve iki ağabeyim engelli. Ailenin tek sağlıklı çocuğu benim. Ağabeylerimin topluma kazandırılmasında engelli olmamamdan kaynaklanan aile yükü benim omuzlarımda ilerledi hep. Ailemle toplum arasında köprü vazifesi yaptım diyebilirim. Yani engelli çocuklu ailelerin sıkıntılarına vakıf birisiyim. Netice de Türkiye’de ilk olacağını düşündüğüm bu kitap engelli ailelerin büyük bir boşluğunu dolduracağı kanaatindeyim. Kitap Türkiye de ilk olma özelliğini taşıyabilir. Türkiye’de sürekli klasik olarak yapılan engellilere yönelik çok çalışma söz konusudur. Ama engellileri yetiştiren anne babaların yaşadıkları sıkıntılar gözden kaçmıştır. Bazı makaleler- köşe yazıları vs.. gibi anne babalara destek yazıları yazılsa da yeterli değildir. Çünkü sorun büyük olmakla beraber tüm sorunların bir arada tutulduğu bir kitap çalışması da ailelere ışık tutacaktır.

Fedakâr, vefâkâr ve ehl-i hizmet kardeşim Ali Rıza SOYASLAN’ın Âdeta dantel-dantel işleyip sunduğu “Engelli Çocuklara ANNE BABA Olma Sanatı” adlı yeni eseri “El Emeği, Göz Nuru” gayretinin bir göstergesi olmuş ve bunu da ispat etmiş.
ıEYH SADİ’nin; “Gönlünün dertli olmasını istemezsen, Dertli gönülleri dertlerinden kurtar “ Dediği gibi eser de dertli gönüllere bir reçete, bir rehber, bir uyarı ve güzel bir el kitapçığı olmuş. AHMED YESEVÎ:
Nerde görsen gönlü kırık, merhem ol sen; Öyle mazlum yolda kalsa, hem dem ol sen Mahşer günü dergâhına mahrem ol sen; Ben-sen diyen kimselerden geçtim işte. Diyerek verdiği öğüt çerçevesinde hizmet edebiyatı yapmak değil, bizatihi hizmet ve Çalışma içinde olmak ne güzel! ıehid HASAN EL-BENNA: “Yarınlar yorgun olanların değil, rahatından vazgeçenlerin olacaktır” diyor ya, hem çalışmalarınızda başarılar, hem de bir ahiret sermayesi olması dua ve niyazımızla.
Ahmet Yaşar ÇAKMAK


Tags

Ali Rıza Soyaslan Engelli Çocuklara Anne Baba Olma Sanatı Kitabı e-kitapAdded by: Ali Rıza Soyaslan
Language: Turkish
Modified: 8 yıl önce
Type:

Family & Relationship Body & Mind & Spirit Religion Literaty criticism Literaty collections Education Philosophy Story Business & Economy Self-help Psychology Art Social sciences


    Share on Google+  
Advertise


Back to top  2014 © Kitabyte - Commercial · Help · Membership · Delivery and Return · Privacy · Contact